Дарування земельної ділянки

Дата: 17.08.2021 15:55

01 липня 2021 року набирав чинності Закон України

від 31 березня 2021 року № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», у зв’язку із чим дозволяється відчуження, в тому числі дарування земель сільськогосподарського призначення.

За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Як передбачено статтею 719 Цивільного кодексу України, договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Особа, яка бажає подарувати земельну повинна перевірити наявність документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку :

- Свідоцтво про право власності на земельну ділянку;

- Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

- Державний акт.

Увага! Обов’язковою умовою є наявність кадастрового номеру. Якщо кадастрового номеру земельна ділянка не має, то його необхідно присвоїти.

Під час укладення договору дарування земельної ділянки сільськогосподарського призначення необхідно мати при собі наступні документи (орієнтовний перелік):

паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;

документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (вище зазначенні)

Витяг з Державного земельного кадастру;

Якщо договір укладається від імені особи представником за довіреністю, то окрім вказаних вище документів необхідно мати:

довіреність;

паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків повіреного.

Договір  дарування земельної ділянки НЕ обкладається податком (ставка дорівнює нулю) якщо земельна ділянка дарується :

• родичу першого ступеня (діти, батьки, один із подружжя),

• другого ступеня споріднення (онуки, дідусі/бабусі).

В іншому випадку в процесі дарування земельної ділянки (між фізичними особами-резидентами) дарунок обкладається ставкою 5% від вартості ділянки. Фізична особа-резидент – це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

У разі якщо однією зі сторін договору дарування є фізична особа-нерезидент, то сплачується податок в розмірі 18% ПДФО. В свою чергу, у разі сплати ПДФО, з’являється зобов’язання сплати 1,5% військового збору від вартості оцінки.

Білокуракинське бюро правової допомоги

вул. Базарна, 13, смт.Білокуракино, 92200, (06462) 2-26-91